Home > Section Blog > Zakres rzeczowy Projektu > Składamy wniosek aplikacyjny na zakup taboru
Składamy wniosek aplikacyjny na zakup taboru PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktor Plesiński   
poniedziałek, 17 września 2012 08:08

tabor    12 września 2012 Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę nr 33/1139/12 w sprawie wyrażenia zgody na złożenie wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie projektu pn. „Zakup taboru kolejowego dla Szybkiej Kolei Metropolitalnej BiT-City”.

 

Planowany koszt przedsięwzięcia wynosi 124.615.205,22 zł z czego wydatki kwalifikowalne to 101.500.205,22 zł. Przewidywany poziom dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, priorytet: VII Transport przyjazny środowisku,  działanie: 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych wynosi 59% wydatków kwalifikowalnych.

Przedsięwzięcie zakłada zakup pięciu nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych do obsługi połączeń kolejowych na trasie Toruń Wschodni – Bydgoszcz Główna. Projekt ma na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróżnych oraz podniesienie jakości usług przewozowych. Pociągi będą dostosowane do osób z problemami w poruszaniu się oraz zostaną wyposażone w system monitoringu i dostęp do Internetu bezprzewodowego. Dzięki projektowi zostanie uruchomiona większa ilość pociągów pomiędzy stolicami województwa. Zapewnione zostaną połączenia co 30 minut w godzinach szczytu i co 60 minut o pozostałych porach.

Przetarg na zakup taboru planowany jest na koniec roku. Dostawa pierwszych dwóch sztuk nowego taboru zostanie dostarczonych do września 2013, a do listopada 2014 na trasę wyjadą wszystkie zamówione składy. W połowie 2015 roku zakończy się realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. remont trasy z Bydgoszczy do Torunia co skróci czas przejazdu pociągiem o ok. 25 minut. Umożliwi to pełne wykorzystanie możliwości technicznych nowego taboru i znacznie poprawi jakość  transportu publicznego na obszarze aglomeracji.


opracował: Wiktor Plesiński

Poprawiony: wtorek, 30 października 2012 11:32