Home > Modernizacja linii kolejowej > Tory dla szybkiej kolei BiT City
Tory dla szybkiej kolei BiT City PDF Drukuj

liniaRuszają prace związane z realizacją ważnej dla naszego regionu inwestycji infrastrukturalnej, rewitalizacją linii kolejowej nr 18 między Bydgoszczą i Toruniem. Już w pierwszych miesiącach 2014 roku pojedziemy tą trasą z prędkością 120 kilometrów na godzinę. W obecności marszałka Piotra Całbeckiego, który od początku patronuje przedsięwzięciu, oraz wiceministra transportu Andrzeja Massela umowę z wykonawcą, polską odnogą austriackiej firmy Porr AG, zawarł dziś (2 sierpnia) inwestor, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.


Bydgosko-toruński odcinek osiemnastki jest kluczowy dla powodzenia kolejowej części BiT City, naszego największego projektu infrastrukturalnego, czyli szybkiej kolei metropolitalnej. Trasa ta nie była pierwotnie objęta żadnym programem zakładającym gruntowną poprawę stanu technicznego. – O remont tych torów zabiegaliśmy cztery lata, prowadząc rozmowy z ministerstwach i w Komisji Europejskiej, zanim latem ubiegłego roku mogliśmy wreszcie ogłosić, że mamy pozytywną decyzję w tej sprawie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Remont 52-kolometrowej trasy – blisko 92 kilometrów torów - finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz budżetu państwa, zostanie zrealizowany na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmuje wymianę nawierzchni torowej i rozjazdów, remont przejazdów kolejowych na przecięciu z drogami kołowymi, odbudowę rowów odwadniających oraz niezbędną modernizację automatycznych urządzeń sterowania ruchem i urządzeń energetycznych.

Wybrana w trybie przetargowym firma Porr Polska - spółka córka drugiej co do wielkości austriackiej firmy budowlanej Porr AG, która w Polsce ma na swoim koncie realizację takich inwestycji jak remont warszawskiej Trasy W-Z i rewitalizację dworca Warszawa Centralna oraz budowę Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - ma 622 dni na opracowanie dokumentacji przedprojektowej oraz zaprojektowanie i przeprowadzenie planowanej rewitalizacji. Wartość przedsięwzięcia to 202,860 mln złotych, zakończenie robót zaplanowano na początek 2014 roku.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego