Home > Modernizacja linii kolejowej > Tory w remoncie
Tory w remoncie PDF Drukuj

altTrwa rewitalizacja linii kolejowej między Toruniem a Bydgoszczą. Kolejarze wyremontowali już prawie 20 km trasy, między Solcem a Cierpicami oraz w obrębie głównego dworca w Toruniu


O stanie zaawansowania prac poinformował Maciej Dutkiewicz z centrum realizacji inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zleciła remont 51 kilometrów torów (w obie strony).

Docelowo mają pozwolić pociągom osobowym rozwijać prędkość 120 km na godz. Co oznacza to dla pasażerów? Podróż między Toruniem a Bydgoszczą skróci się z godziny do 43 minut.

I chociaż finał prac przewidziano na przyszły rok, już teraz część odcinków jest gotowa. Już w styczniu zakończyła się rewitalizacja na 18-kilometrowym odcinku pomiędzy Solcem Kujawskim a Cierpicami. Pociągi już teraz jeżdżą tam 120 km na godz. Prace prowadził pociąg do potokowego układania nawierzchni - tzw. kombajn PUN.

Gotowa jest już też część torów przy dworcu głównym w Toruniu. Obecnie roboty trwają na ponad 16 kilometrach - między Solcem Kujawskim a stacją Bydgoszcz Wschód, na stacji Solec Kujawski i na kolejnych trzech torach przy stacji Toruń Główny. Przy najważniejszej w naszym mieście stacji wymienione zostały już szyny i podkłady. Po zakończeniu oczyszczania tłucznia, a następnie zgrzaniu szyn oraz podbiciu i stabilizacji, tory zostaną przekazane do eksploatacji. Rewitalizacja połączenia kolejowego jest związana z unijnym projektem BiT City. Ma kosztować prawie 226 mln zł, z czego 147 mln zł PKP PLK dostały z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.