Home > Aktualności > Ralizacja Projektu > Marszałek doceniony za BiT City
Marszałek doceniony za BiT City PDF Drukuj Email

solecMarszałek Piotr Całbecki znalazł się wśród nominowanych do prestiżowego wyróżnienia „Człowiek roku – przyjaciel kolei” za upór i konsekwencję w prowadzeniu do szczęśliwego finału realizacji BiT City – wielkiego, wartego łącznie 1,5 miliarda złotych projektu infrastrukturalnego, dzięki któremu tworzymy między innymi realną kolejową alternatywę dla kołowego połączenia Bydgoszcz-Toruń. Już w pierwszych miesiącach 2014 roku pojedziemy tą trasą z prędkością 120 kilometrów na godzinę.

Konkurs o tytuł „Człowiek roku – przyjaciel kolei” organizują po raz ósmy Forum Kolejowe Railway Business Forum, związek pracodawców zrzeszający 90 najważniejszych na polskim rynku kolejowym firm, i administrująca polską siecią kolejową spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Wśród członków kapituły – która na podstawie zgłoszeń wybiera nominowanych a następnie laureatów - są przedstawiciele rządu i parlamentu oraz instytucji regulacyjnych, biznesu i zajmujących się kolejnictwem środowisk naukowych. Tytuł przyznawany jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kolejnictwa oraz w działalności na rzecz bezpiecznego transportu szynowego. Ogłoszenie wyników w listopadzie.

BiT City to zintegrowanym systemem transportu publicznego, łączący szybką kolej na trasie między Toruniem i Bydgoszczą oraz powiązane z nią systemy transportu publicznego w obu stolicach województwa. Obejmuje między innymi budowę linii tramwajowej łączącej bydgoską dzielnicę Fordon z centrum miasta, zintegrowany wspólny bilet na wszystkie środki komunikacji publicznej, przebudowę systemu transportu miejskiego Torunia i budowę wiaduktu kolejowego w Solcu Kujawskim. Realizacja przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki koncepcjom i staraniom marszałkowskiej administracji regionu. Łączne dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla wszystkich składających się na BiT City projektów wynosi 510 milionów złotych.

W obecności marszałka Piotra Całbeckiego, który od początku patronuje przedsięwzięciu, 2 sierpnia spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę z wykonawcą rewitalizacji  linii kolejowej nr 18 między Bydgoszczą i Toruniem, będącej przedsięwzięciem kluczowy dla powodzenia kolejowej części BiT City. Wykonawca, polska odnoga austriackiej firmy Porr AG, ma 622 dni na opracowanie dokumentacji przedprojektowej oraz zaprojektowanie i przeprowadzenie planowanej rewitalizacji. Inwestycja, dzięki której pociągi będą pokonywać ten dystans z prędkością 120 kilometrów na godzinę, zakończy się w pierwszych miesiącach 2014 roku.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


14 września 2012 r.