Home > Aktualności > Ralizacja Projektu > Nowoczesny tabor na trasie Bydgoszcz-Toruń
Nowoczesny tabor na trasie Bydgoszcz-Toruń PDF Drukuj Email

taborDwa elektryczne niskopodłogowe kolejowe zespoły trakcyjne, zakupione przez samorząd województwa w ramach projektu BiT City do obsługi trasy z Bydgoszczy do Torunia, pojawiły się 27 czerwca na kujawsko-pomorskich torach. Uroczyste przekazanie taboru odbyło się na stacji Bydgoszcz Główna.

- BiT-City to największy projekt infrastrukturalny w regionie, który realizujemy wspólnie z naszymi partnerami. Już myślimy o jego kontynuacji. Chcemy, by system zintegrowanego transportu publicznego objąłÂ  teren całego województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki  

Zamówienie Urzędu Marszałkowskiego, którego realizatorem jest wyłoniona w przetargu bydgoska PESA (Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz), dotyczy zakupu pięciu elektrycznych kolejowych zespołów trakcyjnych. Wartość każdego z nich to 16,5 miliona złotych brutto. Kolejne dwa pojazdy będą gotowe do grudnia, a ostatni wyjedzie na tory w pierwszym kwartale 2015 roku. Tabor będzie użytkowany przez  Przewozy Regionalne, które są operatorem połączeń na trasie BiT City.

Podstawowe parametry pojazdów typu Elf (ang. Electric low floor – elektryczny niskopodłogowy) to:
  • prędkość: 120 kilometrów na godzinę,
  • przyspieszenie do prędkości maksymalnej w 30 sekund,
  • liczba miejsc siedzących: 200,
  • całkowita pojemność składu: 400 osób,
  • klimatyzacja,
  • ekologiczne toalety wyposażone m.in. w przewijaki dla dzieci,
  • dostępność dla osób niepełnosprawnych (windy),
  • wyposażenie w system audio-wizualny,
  • dostęp do bezprzewodowego Internetu,
  • przyjazność dla środowiska (pojazdy ciche w eksploatacji i energooszczędne).
Przekazanie nowego taboru odbyło się w piątek (27 czerwca) na dworcu Bydgoszcz Główna. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządowych władz województwa, firmy PESA oraz Przewozów Regionalnych. Z nowych pociągów jako pierwsze skorzystały dzieci z regionu. Maluchy z Białych Błot, Osielska, Wielkiej Nieszawki, Czernikowa, Warszewic, Lubicza oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu przejechały składami Elf z Bydgoszczy i Torunia do Solca Kujawskiego, gdzie zwiedziły Park Dinozaurów JuraPark.

W sobotę i niedzielę (28-29 czerwca) dla zwycięzców ogłaszanych w mediach konkursów odbyły się bezpłatne przejazdy z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka do Ciechocinka. Składy będą obsługiwać regularne połączenia na trasie BiT City od poniedziałku (30 czerwca).

BiT City to warte 1,2 miliarda złotych kompleksowe przedsięwzięcie infrastrukturalne zmierzające do komunikacyjnej integracji obu stolic województwa, największy tego typu projekt w kraju. Łączy budowę linii tramwajowych i rewitalizację linii kolejowych, zakupy taboru i modernizację dworców oraz wprowadzenie jednego wspólnego biletu metropolitalnego na pociąg i środki komunikacji miejskiej. Największą inwestycją jest budowa linii tramwajowej łączącej bydgoską dzielnicę Fordon z centrum miasta. Środki na realizację całości pozyskały samorządowe władze województwa. Ze względu na zakres BiT City zostało podzielone na sześć odrębnych pakietów inwestycyjnych, za które odpowiadają partnerzy którymi, oprócz marszałkowskiej administracji regionu, są samorządy Bydgoszczy i Torunia oraz gmin Solec Kujawski i Wielka Nieszawka, a także spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Całość zostanie zakończona do końca przyszłego roku.

Do tej pory zakończyły się już między innymi prace rewitalizacyjne na kluczowej dla kolejowej części BiT City linii Bydgoszcz - Toruń. W Bydgoszczy dworce i przystanki kolejowe, praktycznie wszystkie miejsca, w których zatrzymują się przejeżdżające przez miasto pociągi, uzyskają nowoczesny i europejski wygląd. Częścią BiT City jest także trwające właśnie budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon w Bydgoszczy oraz rewitalizacja Dworca Głównego w Toruniu. W fazę realizacji wszedł również projekt „System Bilet Metropolitalny BiT City dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”.