Home > Aktualności > Ralizacja Projektu > Wakacje z BiT-City
Wakacje z BiT-City PDF Drukuj Email

bOd 1 lipca dzieci i młodzież będą jeździć za darmo na trasie kolejowej Toruń – Bydgoszcz. Oferta, przygotowana przez Urząd Marszałkowski w ramach projektu BiT City, będzie obowiązywać do 31 sierpnia. To nie wszystko. Bezpłatne przejazdy są przewidziane także dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Warunkiem przejazdu na dowolnej trasie między stacjami Bydgoszcz Główna – Toruń Wschodni jest posiadanie bezpłatnego wakacyjnego biletu BiT City, który można otrzymać w kasach biletowych lub u konduktora w pociągu (w przypadku braku kasy biletowej na stacji). Dzieci i młodzież, aby otrzymać bilet, powinni mieć ze sobą dokument stwierdzający wiek. W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny darmowe bilety otrzymają także rodzice i dorosłe, uczące się dzieci. Oferta będzie ważna w pociągach REGIO spółki „Przewozy Regionalne”.

- Podczas Konwentu Marszałków, który odbywał się w naszym województwie, prezydent Bronisław Komorowski przedstawił projekt wsparcia dla rodzin wielodzielnych. Uzyskał poparcie wszystkich marszałków, a jednym z efektów tych działań jest Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny - przypomina marszałek Piotr Całbecki.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to rządowy program, dzięki któremu opracowywany jest system zniżek dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci. Już od 18 czerwca można ją odbierać w urzędach miast i gmin, właściwych według miejsca zameldowania. Karta jest wydawana bezpłatnie i bez względu na dochód. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 lub 25 roku życia – w zależności od kontynuowanej nauki. Projekt Karty Dużej Rodziny jest koordynowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Darmowe przejazdy będą obowiązywać w ramach  BiT City – kompleksowego przedsięwzięcia transportowego dla aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Unikatowy projekt, koordynowany przez samorząd województwa, dotyczy komunikacyjnego zintegrowania obu stolic województwa, łącząc szybką kolej i powiązane ze sobą systemy komunikacji publicznej obu miast. Obejmuje wiele związanych ze sobą i uzupełniających się inwestycji – od rewitalizacji linii kolejowej i budowy linii tramwajowej do Fordonu, poprzez zakup nowoczesnego taboru i budowę platform przesiadkowych, po jeden wspólny bilet metropolitalny na pociąg i środki komunikacji publicznej. Ze względu na spory zakres zamierzeń, zostało podzielone na sześć odrębnych pakietów inwestycyjnych. Całość zostanie zakończona w połowie 2015 roku. Wartość projektu  to ponad miliard złotych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego