Home > Aktualności > Ralizacja Projektu > Remont dworca Toruń Główny pochłonie 35 milionów złotych
Remont dworca Toruń Główny pochłonie 35 milionów złotych PDF Drukuj Email

torunJest dwóch chętnych do rewitalizacji głównej stacji Torunia. Żeby jednak rozstrzygnąć przetarg, magistrat musi uruchomić rezerwę budżetową. Decyzja zapadnie w ciągu dwóch tygodni.

W przetargu na na zaprojektowanie i zmodernizowanie Dworca Głównego wystartowali dwaj chętni, chcący zająć się dworcową odnową: firma Fijałkowski z Torunia z kwotą 43,5 mln. zł i konsorcjum firm Białe Błota i RAJBUD z ceną 46,8 mln zł. Przyszły wykonawca za zaproponowaną cenę ma zaprojektować i wyremontować dworzec wraz ze sprawowaniem nadzoru nad budową. Na wykonanie całości będzie miał niecałe 2 lata. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ruszy przebudowa stacji.

- Przeznaczyliśmy na remont dworca 35 mln zł - mówi Marcin Maksim, szef wydziału inwestycji i remontów w magistracie. - Ta kwota jest tylko szacunkowa. Mamy jednak pieniądze w rezerwie na to zadanie. Zobaczymy, co dalej zrobić z wynikiem przetargu. Teraz sprawdzimy oferty pod kątem formalnym, ale także zgodności ze specyfikacją.

Magistrat nie zdradza jednak, jak duża jest rezerwa i czy trzeba będzie prosić radę miasta o dołożenie kolejnych milionów. Za te pieniądze dworzec zyska nowe oblicze. W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się kompleksową odnową budynków. Remont obejmie elewacje i wnętrza obiektów. Środek głównego budynku zostanie przebudowany. W hallu kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę obecnej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. Dzięki temu powstanie miejsce pod funkcje komercyjne. Dostać się tam będzie można przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone do ul. Podgórskiej. W podziemiach także będą się mogły mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe. Do hallu wjeżdżać się będzie ruchomymi schodami lub windą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowane zostaną perony. Wszystkie będą zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszkolone pomieszczenia w których podróżni będą mogli czekać na pociąg. Niepełnosprawni dostaną się na nie windami lub ruchomymi schodami. Na terenie dworca działać będzie hot spot, znajdą się przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu BiT City.

Na razie nie wiadomo za to, co będzie z modernizacją dworca Toruń Miasto. Tam remontem zarządza PKP, ale marcowy przetarg został unieważniony. Nie wiadomo, kiedy i czy zostanie powtórzony.

źródło: gazeta pomorska