Home > Aktualności > Ralizacja Projektu > Kto zbuduje tramwaj do Fordonu?
Kto zbuduje tramwaj do Fordonu? PDF Drukuj Email

trasaSpółka Tramwaj Fordon wybrała pięć konsorcjów, które zaprosi do składania ofert w przetargu na budowę linii tramwajowej do największej bydgoskiej dzielnicy. O kontrakt ubiegało się aż 13 oferentów.
Tym samym kończy się pierwszy etap przetargu na największą inwestycję komunikacyjną w historii naszego miasta. Analiza dotychczasowych doświadczeń i referencji firm, które starają się o zamówienie, trwała aż trzy miesiące.

Witold Dębicki, prezes spółki Tramwaj Fordon, tłumaczy, że procedura jest trudna i czasochłonna. - Zgłosiły się do nas firmy z całej Europy. Każdą wątpliwość, każde pytanie trzeba było rozstrzygnąć, kontaktując się pisemnie z przedsiębiorcami. Oni mieli terminy na odpowiedzi. Potem pojawiały się kolejne wątpliwości. I tak to trwało - wyjaśnia.

Ostatecznie na tym etapie cztery oferty zostały odrzucone, bo nie spełniały wymogów formalnych. A wyboru pięciu ofert dokonano spośród dziewięciu pozostałych w grze.

Do dalszego udziału w walce o kontrakt zaproszone zostały: Strabag z Pruszkowa w konsorcjum z czeską firmą Viamont; Pol_Aqua z Warszawy w konsorcjum z hiszpańskimi firmami Dragados, Viasy Construcciones i Electren; Skanska z Warszawy z czeską Skanska; Gotowski z Bydgoszczy w konsorcjum z polskimi Mosty Łódź, Feroco, Tor-Krak, Kobylarnia i czeską Metrostav; włoska Astaldi w konsorcjum z turecką Gulermak Agir Sanay i Insaat Ve Taahhut.

Teraz firmy będą miały 10 dni na ewentualne oprotestowanie tego wyboru do Krajowej Izby Odwoławczej. Jeśli nie będzie odwołań, wybrani przedsiębiorcy będą mieli 22 dni na złożenie konkretnych ofert wraz z proponowanymi cenami.

Spółka Tramwaj Fordon chce, aby budowa nowej linii tramwajowej rozpoczęła się latem i zakończyła do lipca 2015 r.

 

Źródło: bydgoszcz.gazeta.pl