Home > Aktualności > Ralizacja Projektu > Toruń: monitoring na przystankach
Toruń: monitoring na przystankach PDF Drukuj Email

 Tomasz Karolak, commons.wikimedia.org, CCA-SA  Na toruńskich przystankach komunikacji miejskiej w przyszłości będzie monitoring. Koniec z potłuczonymi szybami, zniszczonymi ławkami czy pomazanymi rozkładami przejazdów.

Miasto chce zadbać o bezpieczeństwo osób czekających na tramwaje i autobusy. Dzięki instalacji kamer pasażerowie będą mieć pewność, że w razie napadu albo nagłego wypadku ktoś z obsługi monitoringu to zauważy i wyśle pomoc.

Wszystko jest jednak w fazie projektów i planów. Miasto szuka firmy, która wykona dokumentację projektową. W 2014 roku będzie kolejny przetarg na zakup i instalację kamer. A kiedy monitoring zacznie funkcjonować? Na to trzeba jeszcze trochę zaczekać.
Planowane kamery pojawią się na 45 przystankach w mieście - po dwie w każdym z punktów.

Obserwacja będzie obejmowała te postoje, które znajdują się głównie w miejscach przesiadkowych pasażerów tramwajów i autobusów. Przez całą dobę obraz w okolicy przystanku będzie rejestrowany i przekazywany do Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Legionów. Tam powstanie centrum nadzoru systemu monitoringu bezpieczeństwa pasażerów komunikacji zbiorowej. Operator kontrolujący obraz z kamer będzie czuwał, by w razie zagrożenia wezwać pomoc i wysłać odpowiednie służby. Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego otworzy na Legionów również punkt rejestracji i archiwizacji systemu monitoringu.

Sieć kamer w komunikacji zbiorowej powstanie w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City".

Do innych zadań z zakresu tego projektu należy m.in.: przebudowa torowiska i przystanków tramwajowych, modernizacja systemu sterowania na linii średnicowej, powiązanie wybranych obszarów miasta z Koleją Metropolitalną BiT-City poprzez budowę nowych linii tramwajowych, budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto, rewitalizacja dworca PKP Toruń Główny.

W tym roku powstanie plan w pełni cyfrowego systemu do rejestrowania punktów przesiadkowych komunikacji miejskiej. Obraz ze wszystkich kamer nieustannie będzie rejestrowany i później archiwizowany.